A fapados járatoknak és a szálláskereső oldalak térhódításának köszönhetően a legtöbben már saját magunk tervezzük meg nyaralásunkat és kevésbé szorulunk rá az utazási irodák ajánlataira.
Azonban ha csak az árnak és az adott szálláshoz tartozó képeknek, szövegnek hiszel, könnyen kerülhetsz kisebb-nagyobb slamasztikába. Rengeteg mindent kell mérlegelned, hogy a megfelelő döntés születhessen. Több órán keresztül beszélhetnénk a hibákról és arról, hogyan tervezd meg utazásaidat a lehető legjobban (tulajdonképpen már meg is tettük), ezért most csak a szálláskeresés buktatóiról mesélünk kicsit.
- Akciók: Több szálláshely hirdet meg akciókat, mellyel akár 50%-os kedvezménnyel is találhatsz számotokra ideális szobát. Az már kevésbé látványos, hogy mindezért a szállást már azonnal ki is kell fizetned, függetlenül attól, hogy az utazás mikor lesz. Ennek buktatója csak akkor lényeges, ha valami miatt az utat le kell mondanod– a kifizetett árat ugyanis elbukod. Feltétlenül nézd meg az akció feltételeit.
- Lemondási feltételek: Ha csak azért foglalsz szállást, mert az utolsó szabad szobára szeretnéd bebiztosítani magadat (hátha akad egy jobb lehetőség keresés közben), úgy könnyen eshetsz abba a hibába, hogy amikor lemondanád (pl. változik a létszám, van egy jobb szállás stb.), már olyan határidőn belül vagy, ahonnan a lemondás csak anyagi veszteség árán lehetséges. A legjobb megoldás, ha olyan szállást választasz, ahol nincs lemondási határidő és a helyszínen fizeted ki a költségeket.
- Fotók: A legtöbb szálláshely a legjobb és legideálisabb fotóit teszi fel az oldalára vagy az adott szálláskereső oldalára, melyről nem feltétlenül látszik, hogy a szállás egy forgalmas út vagy esetleg egy szeméttelep mellett van-e. Érdemes ilyenkor a google térképét is megnézni. Minél több a fotó – kívülről-belülről egyaránt, annál biztosabb, hogy a szállás nem rejteget semmit.
- Leírás: A szép és hangzatos szöveg, valamint a szolgáltatások felsorolása mellett mindig olvass véleményeket is az adott helyről, így még pontosabb, releváns információkhoz juthatsz a szálláshelyet illetően. Így már foglalás előtt megtudhatod akár azt is, hogy az ingyen wifi az valóban ingyenes-e és jól működik-e, mekkora és védett-e a parkoló, mennyire tiszta a szállás stb.
- Foglaltság: A főbb szálláskereső oldalakon lévő szabad szobák kapacitása nem feltétlenül egyezik meg a szállások szabad kapacitásával. Ennek oka, hogy sok, főleg kisebb szálláshely foglalási rendszere nincs összekötve a szálláskereső rendszerével, így minden kapacitás feltöltése manuális. Ha egy szállás nem viszi fel rögtön a foglaltságát a kereső oldalára, könnyen előfordulhat dupla foglalás az adott helyre. Hallottunk már olyat, hogy a dupla foglalás már csak a helyszínen derült ki, az ismerősünk pedig már csak drágább szállást talált. Ezt megelőzheted, ha a foglalás után rögtön felveszed a kapcsolatot a szálláshellyel és a továbbiakat vele egyezteted, pontosítod.
- Extra költségek: Az üdülőhelyi illeték megfizetését az alapár szinte sosem tartalmazza, erre külön kell készülnöd. Valamint mindig nézd át, hogy a szálláshoz tartozó extra szolgáltatások mely része fizetős, mely részét tartalmazza már a szoba ára. Ilyenek lehetnek pl. a mosodai szolgáltatások, étkezés, konyhai felszerelés használata, parkoló, wifi, gyerekszoba, wellness, kerékpár, transzfer és még rengeteg apróságnak tűnő felszerelés. Érdemes a szálláshely foglalása előtt összeírni, hogy mely szolgáltatások a legfontosabbak és ennek alaposan utánajárni.
- Környék: Ha utazol, bizonyára nem a négy fal között tervezed eltölteni az időt, ezért az egyik legfontosabb szempont a környék kiválasztása. Ha pörgős éjszakai életre vágysz, akkor az adott város központjához közeli szállásokat nézzél (és készülj fel az akár éjjeli hangzavarra is), de ha el szeretnél vonulni a világ elől, akkor ritkán lakott területen lévő szállást keress a térképen. A környék kiválasztása a kikapcsolódás milyenségétől is erősen függ: természetközeli, kirándulós, hegyes helyre vágysz, vagy esetleg kulturális kikapcsolódást keresel. Célszerű már előre lefixálni az igényeket és ennek megfelelően keresni a szállást.
- Közlekedés: Közlekedési eszköz (autó, motor) hiányában a helyi közlekedési lehetőségek feltérképezése még a szállás kiválasztásánál is előrébb való kritérium. Könnyen és biztonságosan kell eljutnod a tervezett úticélhoz, ne feledd, csomaggal utazol, ezért lehetőleg keveset szeretnél gyalogolni, átszállni. Helyben közlekedve pedig a gyorsaság a lényeg, hogy minél többet láthass a környékből. Tehát ilyen esetben egyszerre kell utánajárnod az oda és visszautazásnak, valamint a helyi közlekedésnek is. Ezután kezdődhet csak a megfelelő szállás keresése a kinézett helyen.
- Szálláshely hangulata: Noha utazás során a legtöbb esetben csak alváshoz keresel szállást, de pihenned tudni kell így is. Egy modern pár egy régi stílusú szálláshelyen kevésbé érzi jól magát, aki pedig csak sötétben tud aludni, annak hiányozhat a függöny vagy redőny. A szobák többsége fényképeken nagyobbnak tűnik, ezért alaposan nézd át a méreteket – főleg, ha az átlagosnál magasabb termettel áldott meg a sors. A szoba, apartman iránti igényed megfogalmazásakor vegyél sorra mindent, mely elengedhetetlen a pihenéshez és keress ennek megfelelő szobát. Nézd mindig meg, hogy mi az, amiről semmiképpen sem tudsz lemondani.
+1. Fontos, hogy az utazástervezés nem csak a megfelelő szállás megtalálásából áll, nagyon sok szempontot kell végignézni, hogy az utazás ne költség, hanem befektetés legyen. Egy olyan befektetésé, amire mindig emlékezni fogsz. Ezért ha szeretnéd jobban megtervezni következő külföldi, esetleg belföldi utazásodat, jobb, ha alaposan felkészülsz mindennel. Ehhez az Online Utazástervező Tudásbázist ajánljuk, mely lépésről-lépésre végigvezet az utazásszervezés teljes folyamatán.
A videotanfolyam ára 6 490 Ft, de segítségével több tízezret is megspórolhatsz következő utazásodból.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: