Kedves szenvedélyes utazó, szabadságvágyó, kíváncsi és kalandra éhes olvasóink! Éppen kezdett volna beindulni a tavaszi szezon, amikor tömegessé váltak a médiában a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos riasztónál-riasztóbb hírek, majd hamarosan megjelentek a korlátozó intézkedések is.
Világos, hogy ezek a mi érdekünket szolgálják, de bizony mind a szabadságszerető, ország-világjáró emberekre, mind a turizmus különféle területein dolgozókra lesújtó és elbizonytalanító hatással voltak.
De a legnehezebb mindenki számára a bizonytalanság.
Bár több egymással párhuzamos kutatás is készült az utóbbi hetekben a hazai nyaralási kedvet illetően, mi is kíváncsiak voltunk rá, hogy akiket érint, illetve akiket érdekel ez a téma, hogyan vélekednek az idei szezon alakulásáról, a saját nyaralásukról. Ezért pár hete közzé tettünk a Szállás másképp Facebook-csoportjában egy rövid kérdőívet.
Ebben azt szerettük volna feltérképezni, hogy az idei évben kialakult különleges helyzet milyen hatással volt a válaszadók terveire a nyári szezont illetően. (Ezúton is köszönjük szépen a kitöltéseket, amelyekkel követőink hozzásegítetek mindannyiunkat, hogy tisztább képet kapjunk ebben a soha nem látott, zavaros helyzetben.)
Utazni, utazni, utazni! De leginkább belföldön
Miközben ez a cikk íródott, már sokkal árnyaltabb a kép, de nagy örömmel vettük tudomásul, hogy a legtöbbek kedvét az ellentmondásos és kissé félelmetes helyzet sem tudta elvenni az utazástól/nyaralástól. A kérdőív eredményei azt mutatják, hogy a túlnyomó többség (88, 2%) mindenképpen szeretne idén is nyaralni. Talán az intézkedésekkel és a kockázatokkal szembeni óvatosságot mutatja, hogy szintén a többség (60, 8%) itthon készül utazni és 7,8% nem fog utazni, vagyis nagy valószínűséggel rokonoknál illetve saját hétvégi házában piheni ki magát.
Szintén a helyzet bizonytalanságát tükrözi, hogy a válaszadók közel kétharmada kivár, vagyis ha már foglalt nem mondja le (19,6%), ha nem foglalt nem kezd bele (43,1%) addig, amíg ki nem tisztul, hogy milyen rendelkezések lesznek érvényesek a szezon idején.
A pesszimisták aránya viszonylag kicsi (akik lemondták a már megtett foglalásaikat, 9,8%), még ennél is kevesebben vannak akik áttették meglévő foglalásaikat későbbi időpontra (4%). Ez utóbbi is rejt magában kockázatokat, hiszen nem csak azt nem lehet tudni, hogy mikorra cseng le a járványhelyzet, hanem az sem garantálható, hogy nem jön egy második hullám, ahogy az már a médiában elhangzott.
Érdekesség, hogy viszonylag nagy „erőt” képviselnek azok (23,5%), akik azt a választ jelölték be, hogy nem foglalnak és nem is fognak. Mivel ez a kérdés azoknak szólt, akik mindenképpen utaznak, nagyon kíváncsiak lennénk arra, hogy akik ezt a választ adták, azok vajon út közben keresnek majd szálláshelyet vagy alternatív szálláshelyeket céloznak meg, esetleg valamilyen lakóautóval indulnak útnak vagy milyen más megoldást választanak szállás gyanánt.
Örült a szívünk amikor az utolsó kérdésre adott válaszok összesítését megláttuk, hiszen azok aránya, akik belföldi egyéni szálláshelyeken (vendégház, panzió, apartman) terveznek kikapcsolódni képviselte a legnagyobb arányt (40%).
Fej-fej mellett a második helyen (21,6%) áll a külföldi egyéni szálláshelyek és a belföldi szállodák szolgáltatásait igénybe venni kívánó válaszok aránya.
Ez jó hír a belföldi turizmus számára, hiszen azt mutatja, hogy a pihenni vágyóknak már nem egyértelműen a külföldi út jelenti a nyaralást.
Ezen kutatás elkészülte után egy újabb érdekes vonal jelent meg a Szállás Másképp, és úgy tudjuk maguknál a szállásadóknál is: méghozzá az, hogy míg az elmúlt években 5-7 napos foglalások, illetve nyaralások voltak a jellemzőek, addig idén 9-10 vagy akár 12-13 napos belföldi nyaralásokat is terveznek a vendégek.
Zárásul egy rövid demográfiai összefoglaló: a válaszadók között egyforma arányban képviseltették magukat az egészen fiatal korosztály (30 év alattiak, 20%) és a felnőtt korcsoport (30-45 között) tagjai. A pihenést a válaszadók majdnem fele családdal képzeli el, míg 27,5% párral, kettesben készül az utazásra. Feltörekvő tendenciát mutat a barátokkal szervezett nyaralás, de érdekes módon a többgenerációs családi nyaralás még nem tudott meggyökeresedni a hazai nyaralási szokások között.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: