Nem. Nem fogunk magáról a vírusról beszélni, ezzel tele van a padlás, a pince, a rádió, tévé, közösségi média. Nem vagyunk sem orvosok, sem gazdasági szakemberek, hogy erről olyat tudjunk mondani, amit még nem hallottál. Írunk inkább arról, hogy mi mást okozhat a vírus.
Mi várható az életedben?
Bezártak a mozik, a szórakozóhelyek, kiürültek az éttermek, iskolapadok. Önkéntes, vagy nem önkéntes alapon bezárkózunk lassan mi is az otthonunkba, a home office fogalmával már az is tisztában van, aki eddig nem hallott még róla. Elhalasztjuk külföldi utazásainkat, lemondjuk a repülőjáratokat (ha esetleg ők nem tették meg eddig). Szükséges rossz, hogy lassítani tudjuk a vírus terjedését és ha felelősségteljesen gondolkodunk, mind ezt tesszük. Felmerül a kérdés: És most mi lesz? Mihez kezdünk a szabadidőnkkel?
Még arra is, aki nem betegszik meg, negatív hatással van a helyzet. Munkák elvesztése, anyagi megélhetés nehézsége mind-mind velejárója. Ami értelemszerűen aggaszt mindenkit. És főleg azért, mert nem tudjuk, hogy meddig tart. De.
Van egy másik hozadéka mindennek: a mentális egészség. Mit is jelent ez?
„Mindjárt megőrülök!”
Igen. Pontosan. Ha azt kezded magadon érezni, hogy kiszakadnál, megmozdulnál, frusztrált vagy a bezártságtól és nem bírsz egy helyben maradni, az bizony később további gondokat okozhat. Kezdetben jól hangzik, hogy otthon, békében lehet pihenni, kiolvasni a rég megkezdett könyvet, befejezni a kedvenc sorozatodat, órákat ücsörögni a kádban, de mi lesz később? Főleg, ha te is olyan izgő-mozgó vagy, aki képtelen sokat egy helyben lenni. Ha elveszted a saját belső egyensúlyodat, érzel magadon depresszív tüneteket, az könnyen kihathat mentálisan másra is: szeretteiden töltöd ki a belső feszültséget és mivel várhatóan ők is sokat lesznek otthon, ők sem viselhetik ezt türelmesen sokáig. Ez hosszabb távon rámehet nem csak a magánéletedre, hanem az egészségedre is. Meg az övékére.
Mi a megoldás?
- Maradj otthon: Igen, megy a mozgalom, hogy maradj otthon, egy darabig maradhatsz is, felelősségteljes döntés, mi sem mondanánk mást. De mi van akkor, ha jön a „Mindjárt megőrülök-érzés”?
- Ne maradj otthon: Mielőtt leszednéd a fejünket, NEM azt mondjuk, hogy menj a tömegbe, menj plázázni, tartozz bele abba a 99 főbe, akik eljutnak moziba. Hanem azt, hogy ha kimozdulsz, válassz olyan programot, ami nem jár indokolatlan veszélyekkel.
Mik lehetnek ezek? Összeszedjük neked! (kommentben bővítsétek nyugodtan, ha ihletet kaptok)
Programlehetőségek:
- Ha van kerted, akkor tartózkodj a friss levegőn minél többet. Ideje elővenni a sütögetőt, gazolni, kertet ásni, bármivel elfoglalni magadat, ami fizikailag is elfáraszt.
- Tegyél rövidebb-hosszabb sétákat a környéken, de kerüld a játszótereket, vagy használd őket elővigyázatosan.
- Szerezz egy piknikkosarat, ülj be az autóba és menj ki a természetbe kirándulni néhány órára. Egy szép tavaszi nap a szabadban rengeteg energiával tölthet fel.
- Ha nem elég a pár órás kirándulás, mehetsz messzebb is, természetesen országhatáron belül. Főleg, ha hiányzik az utazás, az új élmények, helyek felfedezése és magad is utazásmániás vagy.
- Végül, de nem utolsósorban akár több napra is elutazhatsz. Mert biztosan van Magyarországon belül is olyan hely, amit még nem láttál, elkerültél látnivalókat, újra felfedeznéd a régi helyeket a gyermekkori emlékek közül. De ezt mindenképpen tedd tudatosan! Ha nagy szállodába nem is mersz menni, egy szuper vendégházba, egy erdő közepén már biztosan nem annyira riasztó.
(Annak ellenére, hogy a szerző idegenvezető és utazásokból él, nem javasolja, hogy külföldre készülj, még ha saját maga alatt is vágja a fát.)
Hogyan lehetsz tudatos és elővigyázatos utazó?
Ez a téma hosszú, megérdemel egy külön cikket, ezért itt olvashatod is folytatást. Kattints, amennyiben nem szeretnéd elvenni magadtól az utazás örömét, de mindenképpen korlátok között tervezed azt megvalósítani.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: