Szállás Másképp

Hogyan indulj kirándulni zimankóban?

Elérkeztünk a télnek abba a szakaszába, amikor az ember elkezd túlélésre játszani. Elfáradtunk már a hidegtől, a sok rétegbe való öltözködéstől, a fényhiánytól és sok más, a téllel járó kellemetlenségtől. Elmúltak az ünnepek, a szürke hétköznapok pedig sokkal inkább arra csábítanak, hogy ki se dugjuk az orrunkat a takaró alól, nem hogy kimenjünk a hidegbe… és ott még jól is érezzük magunkat.

(fotó: Pixabay)

Pedig érdemes kimerészkedni a szabad levegőre ilyenkor is, hiszen sok-sok előnnyel jár mindannyiunk számára, legyünk bárhány évesek is. A téli táj szépségei lenyűgözőek, olykor melankolikusak, olykor romantikusak, de szinte minden esetben szívbemarkolóak. A tiszta, friss levegő kipucolja a tüdőnket és a gondolatainkat, a hidegben végzett mozgás pedig frissítően hat a vérkeringésünkre.

(fotó: Bora)

Mire ügyelj mielőtt kimész a szabadba, hogy teljes lehessen a kényelem és a felszabadultságod a legnagyobb hidegben is?

Először is gondold végig, hogy mennyire intenzív mozgást szándékozol végezni! Ha lassabb sétára készülsz, meg-megállva, akkor érdemes vastagabban öltözni, míg ha lendületes gyaloglás a cél, akkor ne gondolkodj nagyon vastag, pláne nehéz felső viseletben. Ha mindkettő szóba jöhet, akkor a legjobb megoldás, ha viszonylag vékonyabb kabát alá hőtartó pulcsit veszel, így a kabátot leveheted amíg intenzíven mozogsz, de aztán ne várd meg amíg fázni kezdesz, a mozgás végeztével azonnal öltözz fel!

(fotó: Pixabay)

Minden esetben nagyon fontos szempont, hogy a megizzadást elkerüld, főleg ha hosszabb távon kint akarsz tartózkodni. A közvetlenül a testeden feszülő nedves ruha, ahogy száradni kezd, nem csak erőteljesen rontja a hőérzetet, de nagyon könnyen megfázáshoz vezethet.

Nagyon hideg időben a két legfontosabb pont a testünkön a két „vége”, a fej és a láb. Hidegben-szélben soha ne indulj el meleg sapka nélkül, hiszen a fejednek nagy szüksége van a melegre! Nem csak azt veszélyezteted, hogy sapka nélkül megfázol, de saját magaddal szúrsz ki, hiszen akinek a feje fázik, az előbb-utóbb egész testében fázni kezd. Ha jeges szél fúj, a legjobb ha a fejfedő mellett kapucnis kabátot viselsz, hiszen a fejre húzott csukja megakadályozza, hogy a kötött sapkán átfújjon a szél és védi a szintén érzékeny nyakat és vállat is. A sapkát annak megfelelően válaszd ki, hogy milyen hosszan és milyen időben mész ki. Ha esik a hó, ködös az idő, sajnos nem kell sok és a sapka elkezd átnedvesedni és hiába vastag, innentől már inkább hűteni fogja a fejed.

(fotó: Pixabay)

Ugyanez jellemző a lábra is, ha az áthűl, idővel az egész testedben kellemetlen hidegérzet alakul ki. A cipőnél is figyelj arra, hogy vízhatlan legyen. Ha a cipőd nem állja a vizet, de esélyes, hogy nedvesség fogja körbevenni (ez nem csak hóban fordulhat elő, de ha deres a fű, a lábad melegétől előbb utóbb ráolvad a dara a cipődre), szerezz be vízhatlan kalucsnit vagy ráhúzható rainblock cipővédőt!

Természetesen a cipőnél jeges időben fontos az is, hogy jó tapadású legyen. Ha nem vagy vérmes kiránduló és nem akarsz vagyonokat fektetni egy profi téli bakancsba, pár ezer forintért beszerezhetsz egy cipőre gumizható szöges talpat, amely tökéletes csúszásmentességet biztosít, akár tükörjégen is.

És végül jöjjenek a kényelmi apróságok! Hidegben, főleg ha valamilyen eszközt (pl. túrabotot) szeretnél használni, elmaradhatatlan a kesztyű. Ezt is érdemes annak fényében kiválasztani, hogy mire akarod használni a kezed. Ha esélyes, hogy vizes lesz, válassz vízhatlant, ha pedig finomabb mozdulatokra szeretnéd séta közben használni a kezed (pl. fényképezés), akkor érdemes olyan ötujjas változatot viselni, amely levágott ujjakkal rendelkezik, de van ráhajtható egyujjas „kapucnija”.

(fotó: Pixabay)

Nagyon kellemes viselet az idén amúgy is divatos ún. csizmagallér, leánykori nevén lábszárvédő. Ha nem csizmában kirándulsz, ez a kis ruhadarab védelmezi a nadrágszárad vége és a zokni találkozásánál található, huzat kockázatának kitett részt. Amúgy pedig minden esetben a sípcsont melegítése növeli a hőérzetet.

Nagyon sok helyen lehet kapni ún. zsebmelegítőket. Ezek speciális kristállyal töltött kis tasakok, amelyek lapos kialakításuk révén bármely zugba becsúsztathatók, ahol úgy érzed, hogy szükség van egy kis melegségre (cipő, zseb, sapka, nyakszirt-tarkó). Előzetesen forró vízben kell áztatni őket, felhasználáskor pedig csak meg kell roppantani a kijelölt helyen és máris élvezhetjük kiáradó hőt.

Érdemes hőtároló kulacsban valamilyen meleg folyadékot is magunkkal vinni, főleg ha hosszabb sétára indulunk. Egyrészt télen is kell a folyadékpótlás, másrészt egy forró korty mindig jól esik, harmadrészt a gőzölgő pohár fölé hajolva kiolvaszthatjuk az élmények kölcsönözte mosolyt, amelyet arcunkra fagyasztott az északi szél. Kerüld az alkoholos italokat, mert csak pár pillanatig érzed úgy, hogy melegítenek, hosszabb távon rontják a vérkeringést.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!