A nyugati határvidék őrzéséről gondoskodtak ennek a vidéknek a lakói, amely szolgálatukért kiváltságokat kaptak a királytól. A Nyugat-Magyarországon található, Vas-megye délnyugati szegletében elhelyezkedő, kisebb részében Szlovéniába is átnyúló tájegység mind földrajzi, mind a néphagyományhoz kapcsolódó látnivalókban gazdag, természeti kincsekben is bővelkedik.
Ez a csodálatos vidék rendszerint rabul ejti azt aki ott jár. A népszerűsége folyamatosan növekszik, hiszen egyre többen vágyunk a csendes szemlélődésre, a nyugalomra, a gyökereink megtalálására, az emberléptékű világra.
A forró nyári időszakban tovább növeli a vidék vonzerejét a csapadékos, dealpin jellegű időjárás, amely többnyire hűvösebb, mint az ország más tájain. Ennek a kedvező időjárásnak köszönhetően a meleg évszakban is burjánzik a növényzet, minden zöld, az oxigéndús levegőt pedig szinte harapni lehet. A viszonylag sok csapadék miatt az Őrségben számos patakot és forrást találhatunk a maga érintetlen tisztaságában.
A számos különféle felszíni vízben a horgászok és a hüllők iránt érdeklődők is találhatnak „keresnivalót” A különféle halakon és békákon kívül a folyami rák is sokfelé megtelepedett ezen a vidéken, nem csak megfigyelésre méltó állatvilágot kialakítva, hanem a csemegék széles tárházát is kínálva ezzel.
Az Őrség egyik legnagyobb vonzereje az építészet, illetve az épségben fennmaradt szeres települések és szerházak. A csupasz vagy sárral tapasztott boronafalú házak, a szemöldökös zsúptetőzetek, a csapolt gerendafalú épületek megejtő romantikát sugároznak, a múltba röpítenek. A számos skanzenben eredeti állapotukban láthatóak nem csak a házak, de a korabeli berendezések, konyhák, istállók, lábaspajták, füstöskonyhák, kemencék és cserépkályhák is.
A régi néphagyományban azonban nem csak itt vagy a szabadtéri néprajzi múzeumokban merülhetünk el, hiszen az Őrségben élő kincsként őrzik elődeink tudományát. Csörgőszeren például hagyományos módszerekkel sajtolják a tökmagolajat, Vas-megyében nagy hagyománya van a tejből készült ételeknek (sajt, túró, tejföl) és a gabona-ételeknek (különféle pékáruk, tészták), és az aszalt gyümölcsöknek, lekvároknak is. A szalmafonás, kosárfonás, fazekasság a tájegység újjáéledő kézműves hagyományai közé tartozik.
Gyere velünk az Őrségbe, az év bármely szakában, hiszen itt nem a láblógatásról, hanem a testet-lelket feltöltő aktív pihenésről szól majd a kikapcsolódás! Kínálatunkban találhatsz eredeti technológiával épült boronaházat, felújított pajtát, nádfedeles házikókat, amelyeket ugyan nem eleink építettek, mégis egy hagyományos építészeti mód újjászületését dicsérik: szalmabálából készültek. Csodálatos példa a kódisállásos módosgazda-házra a Sárga ház, és persze százéves felújított parasztházat is választhatsz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: